אודות

גדעון ארן הוא פרופסור לסוציולוגיה ואנתרופולגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. מתמחה בחקר הדת, מצד אחד, וקיצוניות ואלימות, מצד שני, ובעיקר מתמקד בנקודת המפגש בין שני התחומים.

פרופ' גדעון ארן החל את פעילותו האקדמית בלימוד שורשי פרויקט ההתנחלות היהודית בשטחים. משם עבר לפרסם ולהרצות בנושאי פונדמנטליזם במסורות הדתיות הגדולות, כתות ותנועות רדיקליות בישראל ובעולם, קנאות דתית בעבר ובהווה, וטרור (בדגש מזרח-תיכוני). 
מחקריו מבוססים על עבודת שדה (בעיקר תצפית ותצפית משתתפת), במיוחד במקרה היהודי בזמננו, בפרספקטיבה היסטורית והשוואתית.

בין עבודותיו הבולטות שהופיעו כספרים ומאמרים בכתבי עת מדעיים:

  • "קוקיזם – שורשי גוש אמונים, תרבות המתנחלים, תיאולוגיה ציונית, משיחיות בדורנו"
  • "על המקום – אנתרופולוגיה ישראלית"
  • "פונדמנטליזם יהודי-ציוני"
  • "צניחה"
  • "דתיות וסופר-דתיות"
  • "אלימות יהודית - מהתנ"ך, דרך ימי הביניים ועד לדורנו"
  • "חילול השם"

דרכו האקדמית:
גדעון ארן למד לתואר ראשון במדעי ההתנהגות והיסטוריה באוניברסיטה העברית וסיים תואר שני בסוציולוגיה של צבא ומלחמה באוניברסיטת שיקאגו בארה"ב. את לימודי התואר השלישי השלים באוניברסיטה העברית (1987) בהדרכת הפרופסורים יוסף בן-דוד, יעקב כץ, משה ליסק ויהודה ליבס. נושא עבודת הדוקטוראט של פרופ' ארן היה "מציונות דתית לדת ציונית – ראשית גוש אמונים כתנועה דתית" ואת השתלמות פוסט הדוקטוראט, עשה באוניברסיטת פרינסטון ארה"ב.
בשנות שבתון ערך מחקר ולימד באוניברסיטאות קליפורניה (ברקלי, דיוויס, סן-פרנציסקו). כמו כן, פרופ' גדעון ארן היה שותף פעיל בפרוייקט הפונדמנטליזם של האקדמיה האמריקאית למדעים ואומניות, ואוניברסיטאות שיקגו והרווארד.
פרופ' גדעון ארן היה שלוש שנים עמית מחקר בכיר ב"סכוליון" – מכון מחקר במדעי היהדות של האוניברסיטה העברית, זכה במלגות ופרסים שונים, וכן במענק מחקר מטעם האקדמיה הישראלית למדעים.

בימים אלה משלים כתיבת ספר המסכם עבודת מחקר מקיפה על טרור המתאבדים.


פרטי קשר:
פרופ' גדעון ארן
מח' לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה
האוניברסיטה העברית
ירושלים
ישראל 91905
דוא"ל: gideon.aran@mail.huji.ac.il
טלפון: 02-5883331 (משרד)
         02-5345801 (בית)
פקס:   02-5324339 (משרד)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה