יום רביעי, 17 בספטמבר 2014

המחתרת היהודית בשטחים והתכנית לפוצץ את כיפת הסלע

בראשית שנות השמונים נחשפה 'המחתרת היהודית בשטחים' שביצעה שורת מעשי טרור כנגד פלסטינאים ובהם הטלת רימון והריגת תלמידי מכללה בחברון ומלכוד מכוניות ופציעת ראשי ערים ביו"ש.

מאת: גדעון ארן


בדיעבד התגלה שתת-קבוצה מקרב אותם מתנחלים קנאיים  זממה לפוצץ את 'כיפת הסלע' שיחד עם מסגד אל-אקצא נחשבה בעיניהם "שיקוץ," במטרה להסיר את החרפה ובעיקר לקדם משמעותית את מהלך הגאולה המצוי במשבר.

בעוד הרס המבנים האסלאמיים על ההר נתפש ע"י בני החבורה המשיחית תנאי וזרז להקמת בית המקדש השלישי באותו אתר ממש, הם היו מודעים בהחלט לניתוח ריאל-פוליטי שחזה תגובה לוחמנית של מאות מיליוני מוסלמים ברחבי תבל שתצית מלחמת עולם שלישית.

ואף על פי כן לא נרתעו. אדרבא, הם פיללו לעימות הסופי הצפוי עם כל אויבי ישראל והיו משוכנעים בניצחון היהודי שיבטיח את השלמת הגאולה. רק הסתייגות רבנים מסוימים ממתן היתר לאקט המגה-טרוריסטי היא שעיכבה את המשך ההתארגנות שחבריה שאבו את ביטחונם מהידיעה שהתעוררותם תביא בהכרח להתגייסות שמימית שתכריע את הכף לטובתם.

גדעון ארן הוא פרופסור לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, המתמחה בחקר הדת, מצד אחד, וקיצוניות ואלימות, מצד שני, ובעיקר מתמקד בנקודת המפגש בין שני התחומים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה