יום שני, 14 ביולי 2014

מה הקשר בין טרור המתאבדים לאיסלם?

טרור מתאבדים דתי הוא כזה שמבוצע על ידי אנשים או קבוצות המזהים את עצמם כדתיים ומזוהים ככאלו על ידי סביבתם, זאת ועוד. את מעשי הטרור שלהם הם מסבירים בעזרת מונחים וסמלים דתיים. 


המסתייגים מן האסוציאציה בין טרור מתאבדים לדת בכלל ולאיסלם בפרט, מצביעים על כך שהטרוריסטים הנחשבים דתיים, אינם אלא מסלפי הדת. והאיסלם שלהם הוא מעוות ושגוי. על כך יש לומר כמה דברים:

א. אין איסלם אחד, אחיד ונכון כמו שאין יהדות או נצרות, אלא יהדויות ונוצרויות שונות ומגוונות, ואף אחת מהן אינה יותר אותנטית או לגיטימית מן האחרת. מי אנחנו שנקבע עבור המאמינים עד כמה אמונתם כשרה? בקרב היהדות החרדית למשל, היו רבים ובראשם הרבנים הליטאיים שגרסו שחב"ד היא סטייה מן היהדות לכיוון הנצרות בגלל משיחיותה, ובגלל האנשת האל = האלהת הרבי. האמנם חב"ד אינה יהודית? האם היא יותר אמיתית מחסידות ברסלב, או גור, או סאטמר?

ב. הדתות הגדולות הן כידוע מאגרי תרבות עשירה ויש בהן גוונים ובני גוונים שביניהן יתכנו גם מתחים וניגודים. יתר על כן, יש בהן זרמים מרכזיים ושוליים, גלויים או תת קרקעיים, ובתקופות שונות הם מחליפים את מיקומם ומעמדם. הטרורוסטים הדתיים נסמכים לעיתים קרובות על זרמים שוליים ותת קרקעיים, אבל אין זאת אומרת שהם פחות לגיטימיים או אותנטיים מאלו שדומיננטיים בעת הזאת.

ג. המבקרים מתייחסים בדרך כלל לטקסטים הקנוניים ולפרשנותם הממסדית, כפי שמבטאים אותה ראשי הדת או אינטלקטואלים בסביבתה. אבל יש לזכור שהדת היא יצור חי שפורח גם ובעיקר ברמות העממיות, שם יתכנו פרשנויות דמוקרטיות ומקוריות. אפילו גרסאות וולגריות של הדת הן לא פחות אמיתיות מאלו של בעלי השררה המרכזית או המצח הגבוה. לכו למסגדים והאזינו להטפות בתפילת יום השישי. גם משם שואבים הטרוריסטים את השראתם ולא רק מחכמי אל - אזהר. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה