יום שני, 19 במאי 2014

להגדרת הטרור ובחינתה באמצעות המקרה של החיזבאללה ורצח רבין

לאחרונה מרבים להזכיר את המונח טרור בעיקר בהקשר פעולות תג מחיר של נוער הגבעות בשטחים ובתחומי הקו הירוק. מושג רווח בימים אלה הוא טרור יהודי. יש לציין בעניין זה, שטרור כרוך בפגיעות בנפש, בעוד שפעולות תג מחיר, לפחות לפי שעה, נעצרו בטרם יחצו את הקו האדום של שפיכות דמים.
בדבריי אלו, אני בשום אופן לא מבקש להמעיט כהוא זה מחומרתה של התופעה, אלא להבהירה. יש לדייק ולומר, שבינתיים לפחות, פעולות תג מחיר אינן טרור.
מהו טרור ומהם האלמנטים המגדירים אותו?

 מאת: פרופ' גדעון ארן

הפגיעה בצבא וסמלי ממשל
אחד האלמנטים החשובים בהגדרת הטרור, הריהו הפגיעה באזרחים, להבדיל מכוחות צבא, נציגי וסמלי ממשל. בגלל חוסר התייחסות למרכיב ההגדרה הראשון, דהיינו הפגיעה באזרחים, הייתה נטייה בישראל להגדיר את החיזבאללה כארגון טרור. למען האמת, הייתה בכך, מן הסתם, גם כוונת מכוון, שכן הטרור הוא בדרך כלל מילת גנאי שנועדה להפחית במעמדו המוסרי של מפעיל הטרור ולגרוע מן הלגיטימציה שלו. כידוע, החיזבאללה פעל נגד כוחות צה"ל וצד"ל או אנשי שב"כ ועוד קודם לכן, פגע בצנחנים הצרפתיים ובנחתים האמריקאים. כל זאת הופך אותו לארגון גרילה.


יש לסייג את הדברים ולציין שהערותיי מתייחסות לאותן פעולות של הארגון שלא במסגרת מלחמה במובן המלא של המילה. ירי המרגמות והרקטות לעבר ישובי הצפון והמרכז, במהלך מלחמת לבנון, הוא חלק בלתי נפרד ממלחמה בין ישות מדינית לישות תת מדינית, ולמרות שנפגעו במקרה זה אזרחים, ברור שלא מדובר בפעולת טרור אלא באקט מלחמתי מובהק.

יתר על כן, לא רק שמטרות החיזבאללה היו צבאיות, אלא שהוא עצמו היה ארגון פארא-מילטרי, כלומר גוף שיש לו מבנה סמכות מובהק, פיקוד, מסלולי הכשרה, מדים וכן הלאה. כידוע, במקרה של טרור גם הקורבנות וגם התוקפנים נושאים אופי אזרחי.

האקראיות שבבחירת מטרות אלימות
יגאל עמיר - טרוריסט או מתנקש פוליטי?
מאפיין נוסף וחשוב בהגדרת הטרור הוא האקראיות שבבחירת מטרות האלימות. בגלל חוסר ההתייחסות ליסוד האקראיות שבבחירת מטרות הטרור, גם יגאל עמיר הוגדר כטרוריסט. רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, לא הייתה מעשה טרור כי אם התנקשות פוליטית. רוצה לומר, פעולה אלימה המכוונת לאדם או קבוצה מוגדרים היטב. ממילא כל האחרים הם בבחינת חסינים בפני פגיעה.

אפשר לומר שהאפקטיביות של הטרור נובעת במידה רבה מן האקראיות שבבחינת קורבנותיו. קהל המטרה הופך להיות הקולקטיב כולו וכל האוכלוסייה נכנסת לחרדה שמא תיפגע.
הטרור, להבדיל מן ההתנקשות הפוליטית פוגע בנוסעי תחבורה ציבורית, בקונים בשווקים, בסועדים, בבתי הקפה ובעוברי אורח בכיכרות הערים. הוא מטיל צל כבד ומאיים על הציבור כולו ומכאן כוחו. יגאל עמיר לא איים, אלא על מטרה אחת מוגדרת היטב. נגד התנקשות פוליטית אפשר להתגונן אך קשה הרבה יותר להתמודד עם הטרור.

אם כן, יש להבחין בין טרור לבין גרילה מצד אחד והתנקשות פוליטית מצד שני. אין זה מקרה שהממסד הישראלי נטה לטשטש את ההבחנות הללו, שכן, חוסר הבהירות מקל עליו להכתים את יריביו (הגדרת החיזבאללה כתנועת גרילה הייתה נותנת להם נופח רומנטי ומעמד מכובד יותר) וכמו כן, להציל את כבודו האבוד, לאחר שכשל (על ראש הממשלה רבין ניתן היה להגן).


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה